Nowy Sonim XP3 (2019) – rozkładany pancernik w sieci Sprint

Firma Sonim, czyli jeden z najstarszych producentów wzmocnionych urządzeń mobilnych, wprowadziła do sprzedaży nowy telefon Sonim XP3. W odróżnieniu od modelu o tej samej nazwie, sprzed 10 lat, tym razem jest to telefon rozkładany. Sonim bez wielkiego rozgłosu pokazał nowego XP3 na targach MWC 2019, a teraz urządzenie weszło do oferty amerykańskiej sieci Sprint.

Dziesięć lat temu na masowym rynku telefonów pancernych liczył się tylko jeden producent – Sonim. Producent ten zdobył duża popularność m.in. dzięki efektownym testom wytrzymałościowym swoich telefonów, które były torturowane na dziesiątki sposobów: zrzucane, wystrzeliwane, ostrzeliwane, zalewane betonem, przejeżdżane samochodem czy deptane przez słonia. Wprowadzony na rynek w 2009 roku klasyczny, „batonikowy” Sonim XP3 był sprzedawany w Polsce przez oficjalnego dystrybutora. Później jednak o Sonimie zrobiło się ciszej, zniknął też Polski, ale wciąż działa i produkuje dość ciekawe smartfony.

Nowy Sonim XP3 nie przypomina poprzednika o tej samej nazwie – teraz jest to model rozkładany. Telefon został stworzony z myślą o pracownikach służb bezpieczeństwa publicznego i osób pracujących w trudnych warunkach. Obudowa zapewnia odporność zgodnie ze standardem IP68, przeszła też testy MIL-STD-810G. Chociaż nie jest to smartfon, pracą urządzenia zarządza własny system producenta stworzony na bazie Androida 8.0.

Nowy Sonim XP3 pozwala na korzystanie z sieci LTE we wszystkich zakresach, wyposażony został także w głośnik o głośności ponad 100 dB oraz system odszumiania, dzięki którym można prowadzić rozmowy w hałaśliwym otoczeniu. Poza sporymi przyciskami klawiatury alfanumerycznej, na obudowie znalazł się duży przycisk PTT (push-to-talk), z którego można korzystać w rękawicach. Telefon nie został wyposażony w radio PTT, ale dzięki LTE można korzystać z tej funkcji za pomocą aplikacji. W sieci Sprint telefon został skonfigurowany do wykorzystania wraz z usługą Sprint Direct Connect Plus, która do połączeń walkie-talkie wykorzystuje sieci 3G i 4G, a także Wi-Fi.

Sonim XP3 jest ponadto wyposażony w ekran 2,6 cala, dodatkowy mały ekran na klapce, pamięć wewnętrzną 8 GB z możliwością rozszerzenia dzięki kartom microSD, aparat 5 Mpix, złącze Bluetooth, ma też wymienną baterię 1500 mAh. Telefon jest także zgodny z biznesowym rozwiązaniem Sonim SCOUT Xperience, które pozwala na zdalne zarządzanie funkcjami komunikacyjnymi telefonu w dużych firmach. Sonim opracował też zestaw specjalnych akcesoriów dla nowego XP3 – np. wzmocnione słuchawki, mikrofono-głośnik RSM, uchwyty do samochodu czy stacje dokujące do ładowania.

W sumie jest to dość ciekawy telefon pancerny dla tych, którzy potrzebują głównie funkcji komunikacji głosowej. Sonim nie poinformował, czy nowy XP3 trafi do sprzedaży gdziekolwiek indziej poza siecią Sprint. Dla nas to i tak pozostaje ciekawostką, ponieważ nie zanosi się na to, by Sonim powrócił na polski rynek.


Facebooktwitterredditlinkedinmail

Komentarze do: “Nowy Sonim XP3 (2019) – rozkładany pancernik w sieci Sprint

  1. Jako, że jestem wielkim fanem tej marki to kolega mi go kupił używkę w stanach. Po przyłapcie do PL okazało się, że cholernie ciężko ściągnąć z niego simloka… wielu próbowało i nic..
    kumpel nawet dzwonił do sieci Sprint, podawał im numeru IMEI i itp ale babka nic nie mogła sprawdzić
    Czy telefon z abonamentem był spłacany terminowo itp. Wiec leży i się kurzy i czeka na lepsze czasy