Sony RX0 II – nowy wzmocniony aparat IP68 do robienia zdjęć ekstremalnie

Firma Sony ogłosiła powiększenie oferty swoich popularnych aparatów kompaktowych o najmniejszy i najlżejszy na świecie kompakt klasy premium: RX0 II (model DSC-RX0M2). Nowy aparat ma miniaturową obudowę i jest odporny na wodę, pył, uderzenie i zmiażdżenie – tak jak jego poprzednik RX0. Do nowości należą natomiast wewnętrzny zapis filmów 4K, nowe rozwiązania stabilizujące obraz przy nagrywaniu filmów oraz przystosowany do pracy pod wodą, odchylany o 180° w górę i 90° w dół ekran LCD.

 

Jak przekonuje Sony, aparat RX0 II można zabierać w miejsca, w których każdy inny sprzęt tego rodzaju nie miałby szans na przetrwanie. Sony RX0 II ma wymiary 59 x 40,5 x 35 mm, waży tylko 132 g i z łatwością mieści się w kieszeni. Imponująca jest jego wytrzymałość: odporność na wodę (do głębokości 10 metrów) i pył, zgodnie z normą IP68 – aparat nawet znacznie ją przekracza, gdy porównywamy inne urządzenia IP68. Aparat zniesie też uderzenie (upadek z wysokości do 2 metrów) i zmiażdżenie (siła do 200 kg). Test na upadek przeprowadzony został zgodnie z metodą badawczą MIL-STD-810G C1 Method 516.7 – aparat zrzucono na płytę ze sklejki o grubości 5 cm. Dotyczy aparatu ze złożonym ekranem LCD.

Sercem aparatu Sony RX0 II jest 15,3-megapikselowyi, warstwowy przetwornik obrazu CMOS Exmor RS typu 1,0″, który w połączeniu z procesorem obrazu BIONZ X zapewnia lepszą niż u poprzednika reprodukcję kolorów, w tym odcieni karnacji. Producent obiecuje dużą szybkość działania i szeroki zakres czułości ISO: od 80 do 12 800. Minimalna odległość między niewymiennym obiektywem szerokokątnym ZEISS Tessar T* 24 mm F4,0 a fotografowanym obiektem zmniejszyła się do 20 cm.

Sony RX0 II umożliwia wewnętrzny zapis filmów 4K 30p. Odczytuje wówczas wszystkie piksele matrycy, nie łącząc ich w grupy, zatem ilość rejestrowanych danych jest o 70% większa niż potrzeba do nagrania filmu 4K. Ta nadmiarowość zgodnie z zapowiedziami Sony ogranicza efekt mory oraz postrzępienie krawędzi.

Użytkownicy wprowadzonej niedawno aplikacji mobilnej Sony Imaging Edge mogą przesłać ten materiał do smartfona, poddać go edycji i szybko opublikować w serwisach społecznościowych.

Nowością w Sony RX0 II jest wbudowany elektroniczny stabilizator obrazu, zapewniający stabilny obraz filmowy nawet przy dokonywaniu nagrań z ręki. Efektywność jego działania można dodatkowo zwiększyć, eksportując materiał filmowy do smartfona lub tabletu z aplikacją „Movie Edit add-on”. Aplikacja wykorzystuje i przetwarza dodatkowe informacje utrwalone razem z filmem, dzięki czemu zaczyna on wyglądać tak, jak gdyby został nagrany z użyciem gimbala.

Kolejną nowo wprowadzoną funkcją aplikacji Sony „Movie Edit add-on” jest „inteligentne kadrowanie”. Polega ono na utrzymywaniu wybranego obiektu na środku kadru i korygowaniu deformacji w końcowym montażu. Użytkownik może również dostosować proporcje obrazu do przewidywanego zastosowania filmu.

Wśród pozostałych funkcji filmowych Sony RX0 II warto wymienić nagrywanie w trybie Super Slow Motion, z szybkością do 1000 kl./s, reprodukcję sygnału 4K bez kompresji przez łącze HDMI oraz równoległe nagrywanie plików proxy. W urzeczywistnianiu twórczych wizji pomagają profile obrazu i krzywa S-Log2, a także funkcje kodu czasowego i bitów użytkownika.

Sony RX0 II jest wyposażony w zmodernizowaną wersję funkcji Sony Eye AF. Aby ułatwić wykonywanie portretów, poprawiono sposób jej działania, szybkość i dokładność: wystarczy wcisnąć do połowy przycisk spustu migawki, a aparat samoczynnie będzie nastawiać ostrość na oko fotografowanej osoby. Użytkownik może wskazać w menu żądane oko (lewe/prawe/automatyczny wybór) bądź przypisać funkcję wyboru oka do przycisku własnego, ułatwiając sobie skupienie się na kompozycji zdjęcia.

W Sony RX0 II dostępny jest tryb nagrywania interwałowego, a z wykonanych w nim zdjęć można tworzyć znakomite animacje poklatkowe, używając programu komputerowego Sony Imaging Edge „Viewer”.

Aparat Sony RX0 II w zestawie z uchwytem VCT-SGR1 i wspornikiem trafi do sprzedaży w Europie w maju 2019 r.

Źródło: Komunikat prasowy Sony


Facebooktwitterredditlinkedinmail