Helio P60 i 6 GB RAM czy Helio P70 i 4 GB RAM? Ulefone Armor 6E przetestowany w AnTuTu

Trzy dni temu firma Ulefone zaprezentowała swój najnowszy model Ulefone Armor 6E, który jest nieco unowocześnioną wersją smartfona Armor 6. Największa zmiana to procesor – teraz otrzymujemy układ MediaTek Helio P70, który zastąpił wcześniejszy Helio P60. Co jednak nieco dziwi, Ulefone Armor 6E został jednocześnie wyposażony w mniejszą ilość pamięci RAM – tylko 4 GB zamiast 6 GB. Jak wypada porównanie wyników testów AnTuTu Benchmark w obydwu modelach?

Ulefone opublikował na YouTube filmik z testami w aplikacjach AnTuTu Benchmark oraz AITuTu i AI Benchmark, które mierzą funkcje sztucznej inteligencji. Wideo przedstawia całe przebiegi testów w obydwu aplikacjach, więc można przyjrzeć się, jak sobie z nimi radzi Ulefone Armor 6E.

Najważniejsze są jednak ostateczne wyniki i to, jak smartfon wypada w porównaniu do starszego brata. Kompletu wyników niestety na filmie nie widać, ale można porównać najważniejsze składowe.

I tak całkowity wynik testu Ulefone Armor 6E zakończył się rezultatem:

142 276.

Poprzednik – Ulefone Armor 6 – uzyskał:

132 309.

 

Widać więc wzrost wydajności, chociaż nie jest to wartość spektakularna. Ciekawostką jest jeszcze fakt, że na miniaturce z YT wynik testu Armor 6E jest jeszcze wyższy: 144 182.

 

 

Spójrzmy jeszcze, jak wypadły wyniki składowe AnTuTu dla Ulefone Armor 6E (w nawiasie dla porównania wynik testu Ulefone Armor 6):

  • Test CPU, mierzący przeliczanie przez jednostkę centralną – 63 408 (61 044)
  • Test GPU, mierzący wydajność układu grafiki – 32 288 (29077)
  • Test UX, który mierzy m.in. przetwarzanie danych i obrazów – 36 875 (33 971)
  • Test MEM, który mierzy szybkość pamięci RAM i ROM – 9706 (8217).

 

Jak widać, pod każdym względem nowy Ulefone Armor 6E pokonał starszego brata z Helio P60. Wielkość pamięci nie ma tu znaczenia, bo AnTuTu analizuje szybkość pamięci RAM i pamięci wewnętrznej, a nie jej rozmiar. Z punktu widzenia płynności pracy szybkość pamięci jest bardziej istotnym czynnikiem i tu różnica między obydwoma modelami jest nawet dość duża. Nie wiadomo jednak, jaki jest w tym udział pamięci RAM, a jaki ROM, bo tego już na filmie nie pokazano.

 

Czy to oznacza, że nie należy się przejmować mniejszą pamięcią RAM w Ulefone Armor 6E? Te dodatkowe 2 GB mogłyby się okazać pomocne podczas pracy z dużymi aplikacjami i dokumentami, zwłaszcza uruchomionymi po kilka na raz. 6 GB w dzisiejszych smartfonach zapewnia optymalną wydajność przekładającą się na wygodną pracę, ale 4 GB, zwłaszcza z nowszym system Android 9.0, powinno sprawdzić się w większości działań realizowanych na pancernym smartfonie.

W sumie więc mniejsza pamięć w Ulefone Armor 6E może wynikać z sensownej kalkulacji producenta.

 

Na filmiku widać też, jak przebiega test sztucznej inteligencji w AITuTu. Benchmark Ulefone’a Armor 6E zakończył się rezultatem:

68 549

Ulefone Armor 6 uzyskał wynik :

44 035.

Różnica jest więc bardzo duża. Wynika ona z zastosowania nowszej jednostki APU 525 MHz, odpowiedzialnej za przetwarzanie algorytmów SI. Nowy APU ma o 10-30 % więszką wydajność, chociaż AI w obydwu układach osiąga maksymalna prędkośc przetwarzania 280 GMAC/s.

Podobna różnica zauważalna jest w AI Benchmark. Wynik dla Ulefone Armor 6E to 5353, gdy Ulefone Armor 6 uzyskał tylko 3042.

Więcej na temat Ulefone Armor 6E:

Nowy pancernik z procesorem Helio P70: Ulefone Armor 6E

 


Facebooktwitterredditlinkedinmail
guest
RODO
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Olgierd

Ciekawe czemu bardziej znzni producenci typu xiaomi, meizu, oppo, nie wypuszczają pancernych słuchawek. To az tak nizszowy rynek ? Mam armora 3 i troche szkoda, że nie ma lepszego aparatu lub choćby lepszej aplikacji do jej obsługi, fajnie było by mieć też jakiegoś snapdragona zamiast mediatek. Po za tym wszystkim telefon fajny.