SWORD – etui, które nie tylko chroni smartfon, ale i właściciela. Wykrywa pistolety, noże…

Etui nakłada się na smartfony po to, by chronić je przed uderzeniami i upadkami, a zwłaszcza zapobiec stłuczeniu ekranu. Pewna amerykańska firma opracowała etui, które poza telefonem chroni też jej właściciela. Gadżet o nazwie SWORD jest w stanie wykryć niebezpieczeństwo w najbliższym otoczeniu użytkownika smartfona: rozpozna napastnika z nożem lub uzbrojonego w pistolet maszynowy terrorystę.

Zagrożenie terroryzmem staje się jednym z największych problemów współczesnego świata, dlatego też powstają różne rozwiązania ułatwiające wykrycie zagrożeń, z czego najczęściej korzysta wojsko i służby specjalne. Etui SWORD to akcesorium, które ma militarny rodowód, ale docelowo ma trafić na rynek konsumencki i każdy posiadacz smartfona będzie mógł poczuć się jak James Bond.

Źródło: KTLA 5 News

Pomysłodawcy tego ciekawego urządzenia od kilku miesięcy opracowują rozwojowe wersje swojego produktu, a teraz pokazali je w bardziej przystępnej dla zwykłego użytkownika formie etui na iPhone’a oraz iPada. Wciąż jest to prototyp, nie wszystko w nim jeszcze działa, ale zapowiada się interesująco. Case jest pancerny, gwarantuje więc ochronę przed upadkami, ale wyposażony jest też w moduł rozpoznawania niebezpieczeństw zestrojony z mobilną aplikacją. Dzięki niej wykrywane zagrożenia prezentowane są na ekranie smartfona lub tabletu.

 

Źródło: KTLA 5 News

Rozwiązanie o nazwie SWORD to cały system wykrywania niebezpieczeństw rozwijany przez amerykańską firmę Royal Holdings Technologies. Jego końcówką jest specjalnie zaprojektowane etui na smartfon lub tablet, w które wbudowana jest kamera podczerwieni i termowizyjna, wykrywacz fal milimetrowych, a także wykrywacz dźwięków wystrzału z broni palnej. Równie ważne jest oprogramowanie – system detekcji obiektów KnightScan oraz system ich rozpoznawania ShieldScan.

Źródło: KTLA 5 News

Specjalne algorytmy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji są w stanie na podstawie zarejestrowanego przez kamerę obrazu wychwycić, czy ktoś nie jest uzbrojony w nóż, pistolet czy karabin albo nie chowa pod kurtką zdalnego zapalnika. SWORD wykryje nawet broń drukowaną na drukarkach 3D, skanuje też i rozpoznaje twarze osób potencjalnie niebezpiecznych. Cały system działa jako rozwiązanie internetu rzeczy, zapewniając szybką wymianę informacji o niebezpieczeństwach między różnymi urządzeniami – na przykład korzysta z baz danych osób poszukiwanych przez służby – a także może się komunikować z dronami policyjnymi.

 

Źródło: KTLA 5 News

Producent rozpoczął już zbieranie zamówień na etui w wersji na iPhone’a oraz iPada. Szacowany koszt za takie superszpiegowski akcesorium to 3,5 tys. USD, co biorąc pod uwagę  ogrom możliwości, nie jest bardzo wysoką ceną. Producent chce też udostępnić swoje etui za darmo szkołom jako donację  o wartości 1 miliona USD, by zminimalizować tam zagrożenie atakami na uczniów, do jakich niestety często w Stanach Zjednoczonych dochodzi.

Źródło: KTLA 5 News

Screeny pochodzą z materiału KTLA 5 News telewizji KTLA.

Poniżej film z YouTube ogólnie prezentujący założenia systemu SWORD.


Facebooktwitterredditlinkedinmail