Samsung Galaxy S20 Tactical Edition – pancerny flagowiec 5G dla wojska

Samsung coraz częściej powraca do pomysłu produkcji pancernych smartfonów, a jego najnowszym modelem tego typu jest Galaxy S20 Tactical Edition – czyli konstrukcja stworzona na potrzeby amerykańskiego Departamentu Obrony. Nie jest do końca jasne, czy trafi do szerszej sprzedaży, czy też pozostanie specjalistycznym wyposażeniem armii amerykańskiej.

Samsung Galaxy S20 Tactical Edition to dobrze znany flagowie Galaxy S20 zapakowany w pancerną obudowę, przy czym z komunikatu prasowego i ze zdjęć, jakie dotąd udostępnił Samsung, trudno dociec, czy jest to po prostu zwykły S20 umieszczony w specjalnie zaprojektowanym etui, czy też całkowicie nowa obudowa.

Producent nie podaje nic na temat wytrzymałości telefonu, chociaż warto pamiętać, że zwykły Galaxy S20 spełnia normę pyło- i wodoszczelności IP68.

Galaxy S20 Tactical Edition wyposażony jest w ekran Dynamic AMOLED o przekątnej 6,2 cala i rozdzielczości 3200 x 1440. Jego sercem jest topowy układ Snapdragon 865 wspierany przez 12 GB pamięci RAM. Pamięć wewnętrzna ma 128 GB, można ją rozbudować za pomocą kart pamięci o rozmiarze do 1 TB.

Sekcję fotograficzną tworzą trzy aparaty: 12 Mpix, 64 Mpix i 12 Mpix, przedni ma 10 Mpix. Główny aparat pozwala na zapis 8K przy 24 kl./s. Łączność zapewnia 5G sub 6 GHz, LTE kat 20 (1,2 Gbps) i Wi-Fi 6. Baterię o pojemności można doładować szybką ładowarką 25 W lub bezprzewodową.

Te elementy specyfikacji nie różnią się niczym od wersji podstawowej, ale w edycji Tactical Edition pojawia się sporo modyfikacji sprzętowych i programowych, które pozwalają wykorzystać zestaw na polu walki.

Galaxy S20 TE został dostosowany do innych urządzeń i oprogramowania używanych przez służby federalne i Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, czyli rozwiązań niedostępnych dla zwykłego użytkownika.

Tryb noktowizyjny umożliwia włączanie i wyłączanie wyświetlacza podczas noszenia okularów noktowizyjnych, a tryb ukryty pozwala wyłączyć LTE i wyciszyć wszystkie transmisje radiowe, by uniemożliwić namierzenie smartfonu przez systemy wroga.

Użytkownik może łatwo odblokować ekran w trybie poziomym, gdy smartfon jest zamontowany na klatce piersiowej, i szybko uruchomić najczęściej używane aplikacje po naciśnięciu jednego przycisku.

Galaxy S20 ma przy tym specjalne aplikacje do realizacji misji w terenie (ATAK, APASS, KILSWITCH, BATDOK), a do tego warstwę Samsung DeX, która pozwala na używanie smartfonu jak komputera po podpięciu do monitora, co może się przydać w bazie przed misją lub po niej. Nie zabrakło także mobilnej platformy bezpieczeństwa Samsung Knox.

Architektura DualDAR dodatkowo zabezpiecza urządzenie za pomocą dwóch poziomów szyfrowania, nawet gdy urządzenie jest wyłączone lub nieuwierzytelnione. Dzięki temu smartfon spełnia najbardziej wyśrubowane wymogi certyfikacyjne rządowych agend Stanów Zjednoczonych.

Samsung Galaxy S20 Tactical Edition pojawić się w sprzedaży w trzecim kwartale 2020 r.


Facebooktwitterredditlinkedinmail