Panasonic TOUGHBOOK 31 – pancerny laptop w unowocześnionej wersji

Panasonic odświeżył swój pancerny komputer TOUGHBOOK 31. Laptop, który przystosowany jest do działania w najcięższych warunkach, rozbudowany został o nowsze komponenty, zapewniające szybszą pracę i łączność LTE-Advanced.

Trzynastocalowy Panasonic TOUGHBOOK 31 to super odporny laptop, który istnieje na rynku już  kilka lat. Ostatnia wersja pochodziła z 2015 roku, więc wnętrze zdążyło się zestarzeć. Teraz w niezmienionej, pancernej obudowie wykonanej ze stopu magnezu pojawiły się  komponenty na miarę roku 2018.

Odnowiony Panasonic TOUGHBOOK 31 w podstawowej wersji otrzymał procesor Intel Core i5-7300 vPro o taktowania 2,6 GHz (Turbo 3,5 GHz), który w porównaniu do poprzedniej wersji zapewnia szybkość przeliczania o 19 procent większą i szybkość przetwarzania grafiki o 42 procent większą. Jest też dostępna konfiguracja z jeszcze bardziej wydajnym procesorem Intel Core i7 2,8 GHz (Turbo 3,9 GHz).

Kolejna zmiana dotyczy pamięci RAM – standardowe moduły DDR4 mają wielkość 16 GB, w wersji powiększonej można otrzymać nawet 32 GB. W nowej wersji szybsza jest też pamięć dyskowa 256 GB SSD.

Trzeci dodatek to możliwość złożenia konfiguracji z modemem LTE-Advanced, a także z odbiornikiem GPS. Komputer otrzymał także unowocześniony moduł Wi-Fi a/b/g/n/ac.

Producent obiecuje także dłuższy czas pracy – nawet 19,5 godziny na jednym ładowaniu. Poprzedni wariant zapewniał „tylko” 18 godzin nieustannego działania. Można też uzbroić komputer w dodatkową baterię, co zapewni aż 29 godzin pracy bez przerwy!

Panasonic przewidział też opcję rozbudowy TOUGHBOOKA 31 o dodatkowe komponenty, specyficzne dla danej branży i potrzebne w określonych zawodach.

Unowocześniona wersja pancernego laptopa z Japonii dostępna będzie od grudnia. Cena jednak powala – na rynku amerykańskim model ten kosztuje aż 3699 USD, czyli ponad 14 tys. zł. Z drugiej strony trzeba brać pod uwagę, że nie jest to model dla zwykłego użytkownika. Panasonic zaprojektował ten komputer dla najbardziej wymagających użytkowników pracujących w najcięższych warunkach, czyli na przykład wojska, policji, różnych służb czy pracowników firm energetycznych.

Jak bardzo odporny jest Panasonic TOUGHBOOK 31? Komputer przeszedł testy MIL-STD-810G oraz MIL-STD-461F, więc dość dobrze zniesie wstrząsy, upadki i kontakt z piaskiem. Dobrze ilustruje to poniższy filmik, gdzie laptop ciągnięty jest po wertepach przez quada. Nieco gorzej wypada odporność na działanie wody – TOUGHBOOK 31 spełnia standard IP65 – więc można z niego korzystać w ulewnym deszczu, ale już lepiej nie wrzucać do wody.


Facebooktwitterredditlinkedinmail