OruxMaps – dobra, chociaż niełatwa nawigacja terenowa

OruxMaps to jedna z najstarszych aplikacji mapowo-nawigacyjnych dla Androida – ja sam kupiłem jej wersję płatną (OruxMaps Donate za ok. 9 zł) w 2012 roku, a już wtedy miała wielu fanów. Od tego czasu program, rozwijany przez hiszpańskiego dewelopera Jose Vasqueza, otrzymał dziesiątki nowych opcji, zmieniał się na ogół na lepsze, chociaż było też kilka zmian mniej korzystnych dla użytkowników. Najpoważniejszą było usunięcie przez Google bezpłatnej wersji ze sklepu Google Play („za naruszenie zasad płatności”), chociaż ostała się edycja płatna, dostępna teraz jako OruxMaps GP za około 16 zł. Darmową wersję wciąż można pobrać jako plik APK ze strony autora aplikacji. O ile się nic nie zmieniło w ostatnim czasie, obydwa wydania zapewniają ten sam zestaw funkcji. Wersja darmowa pozbawiona jest też reklam.

OruxMaps daje dostęp do dość sporej liczby źródeł map, chociaż nie wszystkie osiągalne są domyślnie z poziomu aplikacji. Po pierwsze możemy pobrać mapy MapsForge, czyli bardzo dobre wektorowe mapy całego świata bazujące na OpenStreetMaps. Inne źródło to również wykorzystujące dane z OSM i biblioteki MapsForge mapy OpenAndroMaps.

Są też mapy wybranych regionów świata od różnych dostawców. Do tego z poziomu aplikacji otrzymujemy dostęp do sporego zestawu map on-line, w tym map w systemach WMS i WMTS (np. z Geoportalu) i map warstwowych z różnymi stopniami przezroczystości.

Z powodów licencyjnych tuż po włączeniu OruxMaps nie wyświetlimy map Google, ale można je dodać samodzielnie, wpisując odpowiednie linijki do pliku onlinemapsources.xml. Jeszcze inne sposoby na pozyskanie map to pobranie ich w formacie OruxMaps ze stron różnych dostawców lub projektów – na przykład polskiego UMP albo przygotowanie ich w programie na PC – Mobile Atlas Creator (MOBAC). Twórca aplikacji daje też dostęp do zasobów MapBox, ale tu już trzeba przygotować się na wydatek ok. 5 zł na miesięczną subskrypcję lub ok. 42 zł na roczną.

Na tym jednak nie koniec! Korzystając z desktopowych programów OKMap Creator i OruxMaps Desktop można dokonać konwersji zeskanowanych map papierowych. Doświadczeni użytkownicy znajdą zapewne jeszcze kilka innych sposobów na pozyskanie lub przekonwertowanie map do własnego formatu aplikacji – OruxMaps SQLlite
Poza samymi mapami warto pobrać dodatkowe style map MapsForge (dostępne na OpenAndroMaps), dostosowane np. do jazdy na rowerze czy wędrówki.

OruxMaps: interfejs

Interfejs OruxMaps wydaje się nieco chaotyczny, tak jakby odbiły się na nim lata rozwoju i wprowadzania pomału drobnych zmian. Cześć opcji trzeba sobie samodzielnie dodać, skonfigurować lub uaktywnić w ustawieniach, bo bez tego aplikacja nie będzie działała w pełni swoich możliwości. Na przykład trzeba pobrać wspomniane style map niezależnie od samej mapy, warto też wybrać opcję zapisu śladu do osobnego pliku po zakończeniu trasy (domyślnie ścieżki zapisują się we wspólnej bazie danych).

Charakterystycznym elementem interfejsu jest układ istniejący od pierwszych wersji aplikacji – czerwona górna belka z ikonami najważniejszych funkcji i opcji oraz chowane, czarne panele po bokach ekranu i na dole. Interfejs można częściowo zmodyfikować – zmienić układ kolorów, schować niektóre pozycje menu lub paski czy tworzyć odrębne profile.

Razi straszny bałagan lokalizacyjny – część funkcji w menu opisana jest w języku angielskim, a tylko część przetłumaczona na polski. Ok, rozumiem, że projekt rozwijany niezależnie przez jednego dewa, ale mimo to – razi.

OruxMaps: przeglądanie map

OruxMaps sprawdzi się przede wszystkim jako przeglądarka map topograficznych i prosta nawigacja. Standardowe mapy MapsForge wyglądają bardzo czytelnie, więc już na wstępie bez długich poszukiwań otrzymujemy porządny terenowy zestaw.

Mapy mają sporo ciekawych dodatkowych opcji – np. wyświetlanie w 3D czy wyświetlanie siatki, są też tweaki dla bardziej zaawansowanych, jak kalibracja mapy czy możliwość zmiany układu odniesienia, co przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy używane są mapy skanowane. Jest też tryb nocny, wyświetlający mapę w czerni i szarościach. Praktycznym rozwiązaniem jest opcja zoomowania za pomocą klawiszy głośności smartfona.

Specyficzną cechą OruxMaps jest brak na głównym ekranie przycisku do centrowania pozycji GPS. Zamiast tego aplikacja sama centruje mapę po kilku sekundach od przesunięcia. Śledzenie pozycji GPS można też całkowicie wyłączyć, by po prostu przeglądać sobie mapę, natomiast gdy lokalizacja jest aktywna, podczas przesuwania mapy na ekranie pojawia się nitka mierząca odległość od naszej pozycji do wskazanego punktu. Początkowo może to trochę irytować, ale w praktyce to bardzo przydatne narzędzie, pozwalające oszacować odległość, azymut i wysokość punktów na mapie.

Wyszukiwanie miejsc na mapie możliwe jest na dwa sposoby – w trybie online za pomocą opcji geocoding lub też offline z wykorzystaniem danych POI zawartych w mapie. Tu wiele zależy właśnie od mapy – np. standardowa mapa z MapsForge nie zawiera w ogóle POI, ale znajdziemy je w mapach z OpenAndroMaps. W jednym i drugim przypadku działa to tak sobie, można na ogół znaleźć miasta i wsie, ale już wyszukiwanie ogólnie opisanych obiektów, jak ‘restauracja” skazane jest na porażkę. Przynajmniej w używanych przeze mnie mapach.

OruxMaps: zapis punktów i śladów

Bardzo rozbudowane są opcje dodawania waypointów – można to zrobić na kilka sposobów. Najprostszy to wskazanie palcem miejsca na mapie i wybranie odpowiedniej opcji. Do wyboru jest kilkadziesiąt kategorii punktów wyraźnie oznaczonych ikonkami – np. w rodzaju „szczyt”, „punkt widokowy”, „plaża” przez „restauracja”, „most”, „hotel”, po waypointy określające sposób poruszania się – „w lewo”, „w prawo”, prosto” itd. Waypointy można też wzbogacić o zdjęcia, a nawet audio i wideo.

 

OruxMaps pozwala także na wyszukiwanie skrzynek geochaningowych z serwisu Geochaning.com, ale integracja jest tylko częściowa. Po wybraniu ikony skrzynki z listy dostępnych keszy otwiera się strona internetowa z listą skrzynek w danej lokalizacji (trzeba być zalogowanym do serwisu). Po wybraniu kesza wystarczy pobrać plik GPX z opisem, otworzyć go i już można szukać. Przydatną opcją jest wyświetlanie keszy na mapie. Po znalezieniu skrzynkę można też odpowiednio oznaczyć w aplikacji, ale nie oznacza to dodania logu na Geochaning.com.

Klikając przycisk nagrywania na prawym panelu, włącza się opcję zapisu śladu. Przebyte trasy są fajnie zobrazowane za pomocą strzałkowej linii. Niżej położna ikonka wyświetla wszystkie ścieżki (zapisane ślady, trasy zaimportowane i utworzone ręcznie), ale jak wspomniałem wcześniej – są one zgrupowane w jednej bazie danych, skąd można je oczywiście wyeksportować w kilku formatach, także jako obrazek.

Istnieje także opcja automatycznego zapisu każdego śladu do osobnych plików (np. w formatach GPX czy KML), ale trzeba ją na początku uaktywnić w ustawieniach. OruxMaps pozwala kontynuować zapis na istniejącym, wcześniej zarejestrowanym śladzie oraz użyć go do nawigacji.

OruxMaps: nawigacja

OruxMaps całkiem nieźle sprawdza się jako nawigacja – przede wszystkim do turystyki pieszej, na rowerze, ale także w samochodzie, w offroadzie i na drogach asfaltowych.

Do wyboru są dwie główne opcje:  nawigacja na waypoint i „podążaj”, czyli nawigowanie wg określonej trasy. W tym pierwszym przypadku użytkownik jest po prostu nakierowywany na punkt docelowy – na mapie widoczna jest linia wiodąca dokładnie do wybranego miejsca, która zmienia swoją orientację wraz ze zmianą lokalizacji.

Korzystanie z nawigacji w trybie „podążaj” przypomina z kolei typowe nawigacje drogowe, tyle że w trybie 2D. Do wyznaczania trasy OruxMaps korzysta z danych z serwisu Graphopper, co całkiem dobrze sprawdza się też w Polsce. Podczas jazdy kierowca widzi, jak ma jechać, otrzymuje też wskazówki głosowe TTS, które można dalece spersonalizować. Wymieniane są nawet nazwy ulic i numery dróg.

OruxMaps pozwala też nawigować według samodzielnie zaplanowanej trasy punkt po punkcie, co się sprawdzi w terenie, poza siecią dróg, można także nawigować po zapisanej wcześniej ścieżce lub też odwracając przebytą trasę.

OruxMaps: inne funkcje

Po zajrzeniu do głębszych zakamarków menu odkryjemy kolejne, dodatkowe funkcje. Na przykład śledzenie użytkownika na żywo za pomocą funkcji Live Tracking i serwisu, mapmytracks.com. Program zapewnia też eksport śladów do kilku serwisów turystycznych i sportowych jak strava.com, gpsies.com czy alltrails.com. Po zarejestrowaniu się z poziomu aplikacji na koncie OruxMaps użytkownik otrzymuje też opcję zapisu ścieżek w chmurze, co pozwala synchronizować dane między różnymi urządzeniami.

OruxMaps umożliwia ponadto współprace z czujnikami – urządzeniami ANT+, monitorami pracy serca czy czujnikami prędkości/kadencji, a nawet urządzeniami AIS.

WERDYKT

Duży wybór map, przeogromne opcje konfiguracji, dodatkowe narzędzia dla wymagających użytkowników, rozbudowany system zapisu punktów i śladów – to największe zalety OruxMaps. Natomiast z mankementów przede wszystkim daje się odczuć niezbyt intuicyjny, miejscami bardzo zagmatwany interfejs użytkownika. Wiele funkcji trzeba rozpracować metodą prób i błędów, a w niektórych przypadkach wręcz zagłębić się w manualu. Mimo wszystko warto, bo im lepiej poznaje się OruxMaps, tym korzystanie z aplikacji daje więcej satysfakcji.

 


Facebooktwitterredditlinkedinmail

Komentarze do: “OruxMaps – dobra, chociaż niełatwa nawigacja terenowa

  1. witam, interesuje mnie live tracking, czy można określić kto ze znajomych może z niego korzystać

    1. Ta funkcja działa bodajże na trzy sposoby, ale szczerze mówiąc, to nie miałem okazji tego dokładnie testować. Jedna z opcji to integracja z MapMyTracks.com, który pozwala wygenerować własny link do śledzenia i udostępniania wybranym osobom.

      1. Aplikacja wyglada na wartą przetestowania ale nie udaje mi się zarejestrowac z poziomu aplikacji.
        Wyrzuca komunikat 5: invalid key