HAMMER niejednokrotnie podkreślał, że jego pancerny telefon HAMMER Patriot został od zera zaprojektowany w Polsce, co stanowi miłą odmianę w czasach, gdy tak duży wpływ na powstawanie elektroniki mają Chiny. Jak podaje producent, Patriot został bardzo dobrze przyjęty przez rynek i użytkowników. Teraz HAMMER zdradza, jak powstawał ten model.
Projekt HAMMERA Patriot to efekt współpracy przedstawicieli marki HAMMER ze studiem projektowym Ergo Design z Krakowa. Telefon odznacza się dynamiczną sylwetką – podczas prac projektowych wzmocniono newralgiczne punkty konstrukcji. Obudowa nawiązuje do kształtu litery „X”, co sprawia, że telefon jest wygodny i pewniej leży w dłoni.
Zanim skupiono się na samym projekcie HAMMERA Patriot, projektanci przetestowali wiele modeli telefonów zarówno w warunkach ekstremalnych (remontowo-budowlanych oraz turystycznych), jak i w normalnych, podczas codziennego użytkowania.
Badano, co jest kluczowe w telefonach do zastosowań specjalnych i co się w nich sprawdza. Jak podają projektanci, zaskakujące okazało się to np., jak ważna dla użytkowników jest możliwość słuchania radia z telefonu.
Po testowaniu innych modeli HAMMER powstały dwie koncepcje designu. Pracowano głównie na modelach w skali 1:1, które zostały przetestowane pod względem formy i funkcji. Po testach prototypów obu wzorów, do dalszego rozwoju została wybrana jedna koncepcja. Projekt spełniał oczekiwania grup testowych, przedstawicieli HAMMER oraz Ergo Design, więc etap projektowy został zamknięty, a wzór wszedł w fazę wdrożenia do produkcji.
– Nowy model projektowaliśmy jako telefon zadaniowy. Dlatego podstawowymi założeniami przy projektowaniu była ergonomia. Główną inspiracją dla koncepcji były urządzenia militarne, których sposób kształtowania znalazł odzwierciedlenie w ukształtowaniu obudowy HAMMERA Patriot – tłumaczy Katarzyna Śliwa, partner zarządzający w firmie ERGO Design i kierownik projektu HAMMER Patriot. – Najważniejsze było wzmocnienie rogów telefonu oraz ograniczenie dekoracyjnych tłoczeń. Istotne było takie ukształtowanie obudowy, które faktycznie pozwoliłoby wzmocnić newralgiczne punkty telefonu, a nie służyłyby jedynie estetyzacji formy. I to się udało. Zabezpieczyliśmy telefon, stosując dwukomponentowe tworzywo amortyzujące uderzenia. Miękki elastomer ma kształt litery “X” okalającej telefon. Efekt wizualny podkreślają także boczne wstawki z aluminium. W rezultacie telefon stabilnie leży w dłoni, nawet gdy dłoń jest mokra lub brudna. Można również obsługiwać telefon w rękawiczkach. Nie straszne mu zalanie wodą czy kontakt z pyłem i piaskiem – dodaje Katarzyna Śliwa.
Więcej o projekcie HAMMERA Patriot w wywiadzie z Katarzyną Śliwą na:
Źródło: informacji: mPTech/HAMMER
Czytaj też:
HAMMER Patriot – test i recenzja pancernego klasyka o niebanalnym wyglądzie