O zbliżającej się premierze zegarków Garmin fēnix 6 mówiło się już od dłuższego czasu, a ich debiutu wszyscy spodziewali się na targach IFA. Garmin jednak nie czekał na tę okazję i pokazał nowe modele już wcześniej. Oto fēnix 6s, fēnix 6 i fēnix 6X. Zegarki wyposażone zostały w nowe funkcje umożliwiające m.in. zarządzanie zużyciem energii czy rozplanowanie tempa biegu w czasie zawodów. Najciekawszą nowością jest jednak fēnix 6X w wariancie Pro Solar z zasilaniem solarnym. Tego u Garmina jeszcze nie było!
Ładowanie solarne to rozwiązanie dobrze znane z zegarków Casio, zwłaszcza z linii G-SHOCK, dzięki któremu wymiana baterii co dwa czy trzy lata przestała być koniecznością. Co jednak dobrze sprawdza się w tradycyjnych zegarkach, to w bardziej rozbudowanych smartwatchach już nie było takie oczywiste.
Garmin musiał więc wypracować nowe rozwiązanie.
fēnix 6X Pro Solar to pierwszy zegarek Garmina ładowany energią słoneczną. Wykorzystano w nim transparentną soczewkę ładującą Power Glass. Czas pracy baterii w modelu fēnix 6X Pro Solar w trybie smartwatcha wynosi do 21 dni, plus dodatkowe 3 dni przy wykorzystaniu ładowania słonecznego – przy założeniu, że zegarek będzie noszony z ekspozycją na słońcu z przez 3 godziny.
Nowa seria Garmin fēnix 6 charakteryzuje się wodoszczelnością na poziomie 50 metrów, czyli wciąż daleko im do G-SHOCK-ów. Koperty nowych fēnixów wykonane zostały z polimeru wzmocnionego włóknem szklanym, natomiast ramka to stal nierdzewna, tytan lub tytan z diamentopodobną powłoką węglową (DLC). Dekiel wykonany został ze stali nierdzewnej.
Seria została wyposażona w nową funkcję PacePro, która powstała z myślą o biegaczach, by pomóc im utrzymać tempo podczas zawodów. Wskazówki dotyczące tempa dostosowane są teraz do profilu wysokości trasy. Zawodnicy mogą zaplanować swoje tempo w ustawieniach zegarka lub przygotować wcześniej trening w aplikacji Garmin Connect na telefonie albo w komputerze. Podczas biegu użytkownik może podejrzeć na tarczy zegarka docelowe tempo interwału, rzeczywiste tempo, dystans do następnego interwału, a także różnicę czasową wobec wyznaczonego celu.
fēnixy 6 mają wgrane fabrycznie mapy TopoActive Europe, a także dodatkowe mapy na różne okazje, na przykład plany ponad 2 tys. ośrodków narciarskich na całym świecie czy 41 tys. pól golfowych. W droższych wariantach nie zabrakło też funkcji muzycznych – zegarki pozwalają zapisać w pamięci ponad 2 tys. utworów, dają ponadto dostęp do serwisów streamingowych.
Nowa funkcja serii Garmin fēnix 66 – Power Manager – pozwala sprawdzić, jak ustawienia i czujniki zegarka wpływają na żywotność baterii. Aby mieć pewność, że zegarek nie rozładuje się podczas długiego biegu, pozostała ilość energii jest prezentowana w formie timera, który odlicza czas pracy zegarka. By trochę zmniejszyć zużycie energii, użytkownicy mogą zarządzać zużyciem baterii poprzez wyłączanie części funkcji – dzięki temu można zaoszczędzić cenne minuty, potrzebne do ukończenia treningu.
Najbardziej zaawansowani sportowcy mogą skorzystać z funkcji ClimbPro, która pozwala biegaczom i rowerzystom sprawdzić profil wzniesienia podczas podjazdów i podbiegów.
Nie zabrakło oczywiście funkcji znanych już z innych zegarków sportowych Garmina jak powiadomienia ze smartfonu, dodatkowe tarcze i aplikacje z Connect IQ, predefiniowane profile treningowe czy szacunki pułapu tlenowego uwzględniające wysokość nad poziomem morza i temperaturę otoczenia.
Zegarki Garmin fēnix 6 otrzymały unowocześniony nadgarstkowy pomiar tętna, który monitoruje poziom stresu przez cały dzień i działa pod wodą podczas treningów pływackich. Technologia Pulse Ox4 mierzy poziom saturacji krwi, uzupełniając dane monitoringu snu i aklimatyzacji na wysokościach. Z kolei funkcja Body Battery mierzy poziom energii, pozwala sprawdzić zapasy sił i zaplanować optymalny czas na trening lub odpoczynek.
Wszystkie nowe modele zapewniają funkcję zbliżeniowych płatności Garmin Pay, dzięki której użytkownicy nie muszą za każdym razem pamiętać o zabieraniu ze sobą gotówki czy karty płatniczej. Usługa jest dostępna w Polsce.
Podstawowy model fēnix 6 oraz większy fēnix 6X w porównaniu do poprzedników otrzymały większe wyświetlacze 1,3 oraz 1,4 cala, co oznacza zwiększenie ich powierzchni o odpowiednio 17% i 36%. Najmniejszy z serii fēnix 6S pozostaje tradycyjnie zegarkiem dla osób o drobniejszej budowie i wyposażony został w wyświetlacz o przekątnej 1,2 cala.
Zegarki z serii fēnix 6 są dostępne w sprzedaży. Oto ceny:
- Garmin fēnix 6S z kopertą 42 mm kosztuje 599,99 euro (2617 zł), a wersja z funkcjami muzycznymi – 699,99 euro (3053 zł), zaś najlepsza wersja z funkcjami muzycznymi szafirowym szkiełkiem – 899,99 euro (3926 zł)
- Garmin fēnix 6 z kopertą 47 mm kosztuje również 599,99 euro (2617 zł) w wersji podstawowej i 699,99 euro (3053 zł) w wariancie z muzyką, za to edycja Sapphire wyceniona została na 799,99 euro (3 489 zł).
- Największy fēnix 6X kosztuje najmniej 699,99 euro (3053 zł) w wariancie z muzyką. 799,99 euro (3 489 zł) w wersji szafirowej, a 949,99 euro (4144 zł) kosztuje wariant z zasilaniem solarnym, który nie ma jednak szafirowego szkła.