Garmin Edge 530 i Edge 830 – nowe liczniki rowerowe

Garmin zaprezentował dwie nowości dla rowerzystów – Edge 530 oraz Edge 830. To wyposażone w GPS liczniki rowerowe z wgranymi fabrycznie mapami i nawigacją, monitorujące dane z jazdy, a do tego wzbogacone o funkcje podnoszące poziom bezpieczeństwa użytkownika. Fani kolarstwa górskiego mogą skorzystać również ze zintegrowanych danych z serwisu TrailForks.

Edge 530 i Edge 830 dostarczą również informacji o liczbie i odległości oddanych skoków, a także o czasie spędzonym w powietrzu. Aby umożliwić korzystanie z urządzeń w każdych warunkach atmosferycznych, Edge 530 wyposażono w sterowanie przy pomocy przycisków i 2.6-calowy ekran, a Edge 830 w ekran dotykowy, któremu niestraszna jest wilgoć i który można obsługiwać w rękawiczkach.

Edge 530 i Edge 830 wyświetlają informacje o dynamice jazdy w czasie rzeczywistym, pomagając poprawić wyniki oraz monitorować wysiłek. Nowa funkcja ClimbPro automatycznie pokazuje przewyższenie, jakie pozostało do pokonania oraz profil trasy, co pomaga rozplanować wysiłek. Urządzenia rowerowe Edge wskazują także, jak zachowuje się organizm w różnych warunkach, np. podczas upałów, powiadamia o konieczności uzupełnienia kalorii lub nawodnieniu się.

Edge 530 oraz Edge 830 przechowują także historię danych z 4 ostatnich tygodni podzieloną na dane o wysiłku niskoaerobowym, wysokoaerobowym oraz anaerobowym. Dzięki temu można ocenić, na ile zbilansowany jest trening i znaleźć obszary treningu, które wymagają dopracowania.

Po połączeniu urządzeń z kompatybilnymi czujnikami urządzenia nakreślą krzywą mocy, którą można porównać do wyników osiągniętych w minionych tygodniach i miesiącach. Ci, którzy realizują plan treningowy, mogą zsynchronizować swoje wyniki pomiędzy urządzeniem Edge a serwisem Garmin Connect czy TrainingPeaks. Dzięki temu można wygodnie analizować historię oraz planować następne treningi i fazy cyklu treningowego.

Model Edge 830 pozwala tworzyć nowe trasy wprost na urządzeniu. Użytkownik może wybrać się na trening na ulubionych trasach miejscowych zarówno na drodze asfaltowej, jak i na górskim szlaku czy ścieżce szutrowej. Jeżeli zboczy z drogi lub postanowi zawrócić wcześniej, Edge 530 i Edge 830 pomogą mu wrócić do punktu startu. Oba urządzenia są w stanie wyznaczyć trasę na podstawie ich popularności, bazując na danych dostarczonych przez innych rowerzystów i – jak zapewnia Garmin – obliczają trasę dwa razy szybciej niż poprzednie modele, dzięki czemu nie trzeba przerywać treningu, by poczekać na wskazanie nowej drogi.

Edge 530 i Edge 830 wyposażono również w specjalne funkcje, które docenią miłośnicy kolarstwa górskiego: fabrycznie wgraną i zsynchronizowaną z mapą Garmin Cycle Map aplikację TrailForks. Zawiera ona szczegółowe dane o szlakach i ścieżkach w ponad 80 krajach. Można wyświetlać je bezpośrednio na swoim urządzeniu Edge, co ułatwia znalezienie trasy odpowiedniej do poziomu umiejętności. Gdy rowerzysta zatrzyma się na szlaku, funkcja Forksight automatycznie wyświetla rozwidlenia i lokalizuje je w sieci szlaków.

Podczas jazdy Edge 530 i Edge 830 jest w stanie zgromadzić wszystkie dane o parametrach jazdy – włączając w to liczbę skoków, ich odległość, a także czas spędzony w powietrzu. Dodatkowe funkcje przeznaczone dla kolarstwa górskiego to Grit, który ocenia trudność szlaku przy pomocy GPS, danych o wysokości n.p.m. oraz danych z akcelerometru, a także Flow, który mierzy jak płynnie rowerzysta pokonuje zjazd.

Wbudowane funkcje śledzenia i bezpieczeństwa w licznikach Edge 530 i Edge 830 zapewniają możliwość przesyłania wiadomości między członkami grupy oraz śledzenie ich lokalizacji. Wbudowana funkcja wykrywania wypadków automatycznie wysyła lokalizację rowerzysty do zapisanych w pamięci kontaktów alarmowych. Dla dodatkowego zwiększenia poziomu bezpieczeństwa Edge 530 i Edge 830 są kompatybilne z radarem wstecznym RTL510 oraz inteligentną lampką UT800. Jeżeli zatrzymasz się na chwilę, by coś zjeść lub podziwiać widoki, zabezpieczone PIN-em urządzenie włączy alarm, jeżeli rower nagle znajdzie się w ruchu bez zgody właściciela.

Urządzenia można poprzez bezpłatne aplikacje, widżety oraz pola danych pobierane ze sklepu Connect IQ. Tym, którzy lubią planować swoje wycieczki wcześniej, z pewnością spodobają się aplikacje takie jak Strava Summit, Komoot czy Wikiloc, które pozwalają zaimportować trasy bezpośrednio na urządzenie Edge.

Edge 530 oraz Edge 830 mogą się poszczycić aż 20 godzinnym czasem pracy baterii w trybie GPS. Urządzenia są już dostępne na rynku w różnych wariantach, a ich ceny wahają się od 299,99 do 499,99 euro.

Źródło: informacja prasowa Garmin


Facebooktwitterredditlinkedinmail