Błotoodporny G-SHOCK GG-B100 Mudmaster wszedł do sprzedaży w Japonii

Mudmaster GG-B100 to jedna z najbardziej oczekiwanych tegorocznych nowości Casio. Odporny na błoto G-SHOCK ujawniony został w marcu, później można go było zobaczyć na targach Baselworld 2019, a na globalnej stronie G-SHOCK pojawiła się prezentacja tego modelu. Wciąż trzeba było jednak czekać, aż wejdzie do sprzedaży. G-SHOCK GG-B100 pojawił się już wraz z cenami na japońskiej stronie Casio, a według wcześniejszych zapowiedzi powinien w lipcu zawitać także na inne rynki.

Seria zegarków Mudmaster to najbardziej wytrzymała linia G-SHOCK-ów, która zapewnia nie tylko standardowe dla tej marki zabezpieczenie przed wstrząsami i wodoszczelność do 200 metrów, ale także przystosowana jest do cięższych warunków: błota i pyłu.

Koperta modelu G-SHOCK GG-B100 wzmocniona została włóknem węglowym, czyli nowym w produktach Casio materiałem stosowanym w tegorocznych nowościach.

Rozwiązanie to określane jest przez producenta mianem „Carbon Core Guard”. Wewnętrzna cześć koperty, osłaniająca moduł zegarka to połączenie żywicy z włóknem węglowym, ten sam materiał posłużył do wykonania bezela – karbonowy wkład umieszczony jest między dwoma warstwami wytrzymałej żywicy.

 

 

Jak przystało na serię Mudmaster, dodatkowa warstwa wzmacniająca znalazła się też na stalowym deklu zegarka i to właśnie jej zadaniem jest powstrzymanie błota przed uszkodzeniem spodu. Przed błotem chronić ma także specjalnie zaprojektowany mechanizm przycisków.

 

 

Od strony technicznej G-SHOCK GG-B100 też się nieźle zapowiada. Zegarek ma poczwórny sensor, łączący termometr, wysokościomierz z barometrem, kompas i krokomierz. Jest to więc inny rodzaj czujnika niż stosowany w modelu Gulfmaster GWN-Q1000, w którym zamiast krokomierza jest głębokościomierz.

 

Podobnie jak w kilku innych nowościach Casio, w G-SHOCK GG-B100 znalazł się też Bluetooth, pozwalający łączyć się ze smartfonem za pomocą aplikacji G-SHOCK Connected. Aplikacja przydatna jest m.in. do synchronizacji czasu, co jest o tyle istotne, że G-SHOCK GG-B100 nie ma funkcji synchronizacji radiowej Wave Ceptor.

Ale nie tylko do tego przydaje się Bluetooth: aplikacja pozwala na logowanie danych pomiarowych z wysokościomierza w zegarku i łączy je z danymi GPS ze smartfona. Później można zanotowane w ten sposób waypointy odnaleźć na mapie. Co więcej, zegarek tworzy wraz z aplikacją prostą nawigację. W smartfonie można zaznaczyć jakiś punkt, a później do niego wrócić, posługując się zegarkiem – wskazówka sekundowa będzie wówczas wskazywała kierunek, a na wyświetlaczu GG-B100 prezentowana będzie odległość do celu. Wbudowany krokomierz wraz z aplikacją pozwoli na obliczanie spalonych kalorii, zegarek będzie można też wykorzystać do odnalezienia zawieruszonego smartfona.

Bluetooth z nawiązką rekompensuje brak technologii Wave Ceptor, a co z drugim rozwiązaniem, stanowiącym „must have” zegarków G-SHOCK z wyższej półki, czyli zasilaniem solarnym? Niestety, tego w GG-B100 zabrakło, co pozycjonuje ten model raczej jako średnią klasę. Zegarek zasilany jest wymienną baterią CR2025. Na pocieszenie otrzymujemy wskaźnik rozładowania baterii, który sygnalizuje ikonką na wyświetlaczu, że nadszedł czas na wymianę. Czas działanie na jednej baterii to 2 lata.

Inne funkcje to: czas na świecie (38 miast + UTC), 1/100-sekundowy stoper, minutnik (do 24 godzin), 5 dziennych alarmów, sygnał godzinny, wyświetlanie czasu wschodu i zachodu słońca, a podświetlenie zapewni podwójne dioda LED z poświatą i trybem automatycznym (1,5 lub 3 sekundy).

Zegarek ma wymiary 55,4 x 52,90x 19,3 mm, jest to więc jeden z większych modeli G-SHOCK.

Nowy Mumaster dostępny jest na japońskim rynku w trzech wersjach kolorystycznych: czarnej GG-B100-1AJF, czarno-oliwkowej GG-B100-1A3JF i czarno-pomarańczowej GG-B100-1A9JF. W kraju producenta zegarek kosztuje 45 tys. jenów, czyli około 1570 zł. W Polsce ten model zapewne zostanie wyceniony na kwotę bliższą 2 tys zł.

W Stanach Zjednoczonych, w sierpniu pojawi się wersja o symbolu GGB100-1A3 i kosztować ma 350 USD (ok, 1328 zł).

 

Poniżej wideo z targów Baselworld 2019 prezentujące GG-B100.

 


Facebooktwitterredditlinkedinmail